City break, czyli krótki wypad do miasta, głównie celem zwiedzania. Tym razem wpis będzie o największym mieście w województwie… Dolnośląskim. Na pewno wiele słyszeliście o Wrocławiu, o jego zabytkach i atrakcjach. Przyznam szczerze, że jest tego bardzo dużo. Internet pęka w szwach po wpisaniu w wyszukiwarce “atrakcje we Wrocławiu”. Z uwagi na moją pracę bardzo dużo wyjeżdżam, a w tym mieście, w ciągu ostatnich kilku lat byłem kilkadziesiąt (nie przesadzam) razy. Podróż samochodem ze stolicy, w zależności od marki samochodu 😀 trwa od trzech do trzech i pół godziny. Mój życiowy rekord (co prawda mieszkam pod Warszawą przy obwodnicy) przejazdu do Wrocławia zajął nieco ponad 2,5h… ale nie o tym dzisiaj będzie ten wpis 🙂
Okej zaczynamy! Czyli Wrocław. Największe miasto w województwie Dolnośląskim położone w południowo-zachodniej części Polski. Prawa miejskie otrzymał ok 800 lat temu. Tyle z historii. Skoro to blog o przeważającej tematyce wyjazdowej oraz turystycznej, przedstawię swoją listę najciekawszych atrakcji tego miasta. Zapraszam do lektury.
- Rynek we Wrocławiu
Podobno Rynek (czyli Stare Miasto, w zależności od regionu Polski) jest NAJ. Najładniejszy, najokazalszy, najciekawszy i naj… lepszy? Przyznam, że ma w sobie coś, czego brakuje innym Rynkom w Polsce. Może to urok, może jakiś specjalny czar, nie wiem. Wiem jedno, że koniecznie trzeba udać się na spacer po Rynku i zwiedzić go wzdłuż i szerz. Ciekawostką jest, że w piwnicach ratusza mieści się najstarszy lokal gastronomiczny w Europie- Piwnica Świdnicka.
- Wrocławskie ZOO
Najstarszy ogród zoologiczny w Polsce znajduje się właśnie we Wrocławiu. Mimo to, nie chodzi tu o jego historię tylko o ilość zwierząt i wielkość całego obiektu, który znajduje się aż na 33 hektarach. Poza typowymi dla takich miejsc atrakcji, czyli np. dzikich zwierząt z całego świata, ZOO we Wrocławiu może poszczycić się Afrykarium. Co to takiego? Wyobraźcie sobie 15 mln litrów wody w 21 basenach, w których mieszka około 350 gatunków ryb. Oprócz tego są węże, rekiny, aligatory, mureny czy hipopotamy, a jedną z głównych atrakcji jest podwody, przeszklony tunel, przez który możemy obejrzeć dziesiątki zwierząt.
- Hala Stulecia
Widowiskowo-sportowa hala wybudowana ponad 100 lat temu. W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa i wpisana na listę UNESCO. To miejsce przyciąga setki tysięcy turystów rocznie, nie tylko ze względu na samą architekturę tego obiektu, ale również dzięki obecności Pergolii z Fontanną Multimedialną oraz Ogrodem Japońskim
- Panorama Racławicka
Chyba każdy o niej słyszał na lekcjach w szkole i widział ryciny w książkach o historii Polski. Obraz Bitwy pod Racławicami z XVIII wieku, namalowany w latach 1893-1894 przez polskich malarzy pod przewodnictwem Wojciecha Kossaka. Do namalowania tego działa użyto 1800 metrów kwadratowych tkaniny. Wymiary tego dzieło to 120 metrów długości na 15 m szerokości. Obraz przedstawia artystyczną wizję przebiegu bitwy.
- Wrocławskie krasnale
Każdy o nich coś słyszał, niektórzy nawet widzieli. Mowa o zjawisku kulturowo-społecznym polegającym na umieszczeniu metalowych krasnali na terenie całego miasta. Jest ich dokładnie 464, przynajmniej tyle podaje oficjalne źródło. Ich prawdziwa liczba jest nieznana, ponieważ co jakiś czas pojawiają się nowe, a niektóre padają ofiarą kradzieży. Te niewielkie, kilkudziesięcio centymetrowe “ludki” są tworzone przez artystów z całego kraju. Są nawet organizowane profesjonalne piesze wycieczki szlakiem krasnali, a nawet gry terenowe czy happeningi. Możemy nabyć specjalną mapę, na której są zaznaczone wszystkie figurki i spróbować je odnaleźć w miejskiej dżungli. Podobno ich dotyk dostarczy nam szczęścia.