Na początek ciekawostka z przekąsem. Czy wiecie, że Szczecin nie leży nad morzem?
Mieszkając w Szczecinie, duża grupa ludzi zadawała mi pytanie: „Czy Szczecin leży nad morzem?”, „Jak dojść do morza?”, Którędy na plażę?”. Otóż odpowiedź jest oczywista. Szczecin nie jest nadmorskim miastem. Szczecin nie leży nad morzem. Przez jakiś czas istniał dowcip, że nad polskie morze można dojechać tramwajem linii 10. Ta linia nie kursowała przez wiele lat. Fakt jest taki, że w Szczecinie niestety nie ma wydm ani molo. Aby dostać się na najbliższą nadmorską plażę, trzeba pokonać odległość około 100 kilometrów. W połowie drogi jest położony Zalew Szczeciński, ale to są wody śródlądowe. Wyprawa nad morze nie jest długa, ale jednak to wyprawa, a nie rzut beretem- jak myślą turyści i przyjezdni.
Bazylika Św. Jakuba
Idealnie jest rozpocząć zwiedzanie miasta od Bazyliki Św. Jakuba. Teoretycznie samą katedrę można sobie odpuścić, ponieważ nie ma w niej niczego, czego nie możecie znaleźć w innej katedrze. Tak naprawdę największą atrakcją jest widokowy taras, który mieści się na wieży kościoła.
Sama wieża ma wysokość ponad 110 metrów. Natomiast taras z widokiem na miasto i piękną panoramę mieści się dokładnie w jej połowie. Na sam szczyt można dojechać windą lub schodami, jeśli lubimy się wspinać. Jest to opcja dla twardzieli lub tych, którzy odbywają karę. Widok z wieży jest niesamowity. Przy dobrej widoczności można podziwiać panoramę na odległość ponad 40 kilometrów.
Słynne i przepiękne Wały Chrobrego
Wały Chrobrego zostały zaprojektowane w XIX, natomiast zbudowane zostały na początku XX wieku. Zostały wzniesione na lewym brzegu Odry Zachodniej. Ich długość to około pół kilometra. W pogodny dzień można udać się na przyjazny i miły spacer po Wałach.
Wały Chrobrego mają bardzo ciekawy taras centralny. To właśnie z niego jest najpiękniejszy widok na rzekę. Na samym środku stoi pomnik Ludwiga Manzla, przedstawiający człowieka walczącego z centaurem. Natomiast pod tarasem centralnym ustawiono fontannę, która wygląda bardzo atrakcyjnie – zwłaszcza po zmroku.
Bardzo interesujące są potężne mury oporowe, które mają za zadanie utrzymać cały ciężar ziemi oraz wszystkich budynków na górze. Po prawej i lewej stronie mieszczą się mniejsze tarasy, nad którymi górują pawilony widokowe. Po obu stronach są kawiarnie, to tam można udać się na pyszną kawę tuż po spacerze.
Muzeum Narodowe
Przy Wałach Chrobrego stoją budynki powstałe w tym samym okresie. W jednym z nich znajduje się Akademia Morska, a także główna siedziba Muzeum Narodowego. Muzeum powstało w 1945 roku i posiada ponad 150 tysięcy eksponatów. Uwierzcie mi, naprawdę warto przyjść i zobaczyć te wszystkie ciekawe i unikatowe eksponaty.
Zamek Książąt Pomorskich
Renesansowa budowla, której początki sięgają XIII wieku. Została bardzo dobrze odrestaurowana i otwarta dla turystów. Dawniej Zamek Książąt Pomorskich tak jak inne zabytki został poważnie zniszczony podczas wojennych działań. Do dzisiaj przetrwało bardzo wiele z oryginalnego wyposażenia wnętrza zamku. Większość przedmiotów z zamku została wystawiona w Muzeum Narodowym w Szczecinie. W samym zamku można podziwiać architekturę, a także krypty książąt pomorskich.
Jasne Błonia
Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II jest to szeroki zieleniec, który znajduje się przy gmachu szczecińskiego Urzędu Miejskiego. Jest to doskonałe miejsce wypoczynku. Można spacerować, jeździć na rowerze lub po prostu rozsiąść się wygodnie na ławce lub trawie.
Idąc alejkami po Jasnych Błoniach można podziwiać piękne pomniki. Jednym z nich jest Pomnik Czynu Polaków wyobrażający podrywające się do lotu trzy orły- symbolizują trzy pokolenia Polaków zaangażowanych w odbudowę Szczecina. Pomnik został postawiony w 1979 roku.
Pomnik Papieża Jana Pawła II z 1995 roku. Kiedy Ojciec Święty odwiedził miasto 11 czerwca w 1987 roku na jasnych Błoniach odprawił tam mszę. Stąd też wzięła się nazwa placu o imieniu Papieża Jana Pawła II.
Jeżeli nie lubicie spacerów po mieście praktycznie wszędzie dostaniecie się wszechobecnymi tramwajami.
Szczecin ma dobre połączenie kolejowe z całym krajem a także z Niemcami. Z dworca centralnego odjeżdżają autobusy, którymi dostaniemy się na wszystkie pobliskie lotniska także te w Berlinie.
Jeżeli jednak chcielibyście spróbować innych atrakcji w Szczecinie, polecam stronę, na której znajdziecie wiele ciekawych propozycji na spędzenie czasu: https://www.wyjatkowyprezent.pl/prezent/pakiet-przezyc-szczecin/