Ostatnio coraz częściej bywam w Kruszwicy i chcę Wam przedstawić kilka atrakcji związanych z tym legendarnym miejscem. Kruszwica jest piękną miejscowością położoną w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego, w dolinie Noteci. Miasto znajduje się nad legendarnym jeziorem Gopło. To miejsce, które moim zdaniem każdy Polak zna, jeśli nie, to powinien chociaż raz odwiedzić.
Krótko o historii Kruszwicy
Historia tego miasta nierozerwalnie wiąże się z początkami polskiej państwowości. Już znacznie wcześniej istniały tutaj ludzkie osady – potwierdzają to badania archeologiczne. Najstarsze ślady osadnictwa na ziemi dzisiejszej Kruszwicy sięgają nawet do epoki kamienia, czyli około 10tys. lat przed naszą erą. W pierwszych wiekach naszej ery poprzez tereny Nadgopla przechodził „bursztynowy szlak”. Była to jedna z najważniejszych dróg handlowych starożytnego świata, wiodąca z Cesarstwa Rzymskiego wgłąb Europy. Natomiast wczesnośredniowieczne osadnictwo na brzegu zachodnim Gopła przyjmuje się za datę przełom VI/VII wieku. Kruszwica była wtedy ośrodkiem o bardzo dużym znaczeniu strategicznym oraz gospodarczym.
Słynny Popiel i jego myszy
Legendę o Popielu chyba zna każdy z nas. Jak głosi legenda, w Kruszwicy ukrywał się pozbawiony wszelkiej władzy okrutny Popiel. Ostatecznie zginął w wieży na wyspie jeziornej. Miał okrutną śmierć, ponieważ zjadły go bezlitosne myszy. Stąd do dziś funkcjonuje nazwa Mysia Wieża. Po śmierci Popiela z wyboru ludu, rządy objął ubogi Piast. Był on twórcą pierwszej dynastii. Swoją drogą to warto obejrzeć film pt. „Stara Baśń” Jerzego Hoffmana, który nakręcony był w okolicach Piastowskiego Szlaku, czyli w Żninie oraz Biskupinie. Wraz z dużym rozwojem dość młodego państwa, wzrosło znaczenie Kruszwicy. X oraz XI wiek jest to okres największej świetności grodu kruszwickiego. Stał się on wówczas jedną ze stolic Piastów oraz ulubioną rezydencją. Rok 1271przyniósł koniec rozkwitu średniowiecznego miasta. Na rozkaz Bolesława Pobożnego gród spalono. Natomiast około połowy XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego w miejscu starego grodu , wybudowano ważny dla pogranicza murowany zamek. W 1422 roku Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy prawa miejsce magdeburskie. Następnie w 1960 roku odbyły się huczne uroczystości związane z obchodami Tysiąclenia Państwa Polskiego.
Atrakcje w Kruszwicy
W dzisiejszych czasach miasto stanowi prawdziwą atrakcję turystyczną. Wiele osób chce przyjechać do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Zachęcają do tego wspaniałe zabytki architektury oraz pamiątki naszych dziejów. Główną pamiątką jest Mysia Wieża. Jest to jedyna pozostałość po gotyckim zamku, która była udostępniona dla turystów oraz stara kolegiata. Wszelkie bogactwo przyrody oraz malownicze krajobrazy również przyciągają turystów. W Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia, który objął swym zasięgiem Jezioro Gopło- zwane kiedyś Morzem Polaków, można podziwiać przepiękne widoki. To także wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych, szczególnie cenią je sobie kajakarze, którzy tutaj trenują. Rozgrywane są tu zawody wioślarskie, m.in. Mistrzostwa Polski Juniorów. Ale można też wypożyczyć skutery czy rowerki wodne. Na Półwyspie Rzępowskim, tym na którym mieści się Mysia Wieża, można pospacerować alejkami wśród drzew, czy wybrać się na plażę i popluskać się w wodzie. W sezonie letnim bardzo popularne jest kajakarstwo. Co roku odbywają się zawody, w których każdy może wziąć udział. Codziennie o wyznaczonej godzinie wypływa statek o cudownej nazwie „Rusałka” w rejs po całym jeziorze. Rusałka zabiera nas w 45 minutową podróż po okolicznych wodach. Podczas rejsu podziwiać można m.in. urocze zatoczki, wyspy. Bilety kosztują 18 zł dla osoby dorosłej, za bilet ulgowy zapłacimy 16,50 zł.Warto zabrać ze sobą coś do przekąszenia oraz oczywiście aparat, aby móc uwiecznić wspaniałe widoki i chwile spędzone na statku.