Dokładnie tak jak śpiewała Pani Irena Santor, teraz przyszedł czas, aby napisać słów kilka o Warszawie. Miasto stołeczne Polski, siedziba wszystkich najważniejszych władz Naszego kraju. Miejsce odwiedzin największych artystów z całego świata, którzy zawsze chętnie wyprawiają największe koncerty właśnie w tym mieście.
Historia Warszawy jest bardzo ciekawa i burzliwa. To miasto odbudowywało się kilka razy po wojnach i powstaniach. Dzięki temu nabrało swoisty charakter i niepowtarzalny urok. Herbem Warszawy jest wizerunek syreny, z którą wiąże się kilka ciekawych legend. Wszystkie nadają jej rolę opiekunki i patronki.
Dzisiaj zabiorę Was w podróż po atrakcjach tego miasta, ale w zupełnie inny sposób. Jestem rodowitym warszawiakiem z dziada pradziada i pokaże Wam moją, “osobistą” listę atrakcji tego miasta. Urodziłem się i wychowałem praktycznie w samym Centrum (dzielnica Śródmieście), gdzie godzinę sprawdzałem na ogromnym zegarze Pałacu Kultury i Nauki.
- “Schodki nad Wisłą”
To oczywiście nieoficjalna nazwa tego miejsca, ale szybko się przyjęła i najprawdopodobniej zostanie z Nami do końca. Te schodki mieszczą się przy ul. Bulwary Flotylii Wiślanej. W tym miejscu spotykają się fani spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Za dnia idealne miejsce dla rowerzystów i biegaczy, zaś w nocy zamienia się w kilkaset małych imprez. Jest alkohol pod chmurką, kilka barów i knajp. Prawdę mówiąc nigdy nie rozumiałem tego fenomenu, ponieważ zawsze wolałem usiąść w raczej cichym i dostosowanym do imprezowania miejscu. Mimo to z uwagi na ogromne zainteresowanie trzeba było o tym napisać.
- Nocny Market
Nocny Market, czyli targ dla nocnych marków. Jego motto to: “jedz, pij i rób zakupy po zachodzie słońca”. Przyznacie, że chwytliwy? Ideą tego miejsca są lokalni dostawcy usług oraz niecodziennego, oryginalnego jedzenia. Hipsterskie bary, craftowe piwa, wyrafinowane przysmaki oraz muzyka na każdym rogu to jego znak rozpoznawczy. Wszystko niestety za trochę wygórowaną cenę. Mimo wszystko miejsce godne odwiedzin. W tym miejscu spotkacie wszystkie obecne w Warszawie subkultury i bardzo ciekawe osoby. Jedyne w swoim rodzaju miejsce spotkań.
- Patelnia
W każdym mieście jest takie miejsce, gdzie spotkamy się ze znajomymi i ruszamy dalej w miasto. W Warszawie takim miejscem jest np. “patelnia”, czyli plac w Centrum przy wyjściu z Metra u podnóży skrzyżowania ulicy Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi. W to miejsce dojeżdża praktycznie każdy rodzaj komunikacji miejskiej i na pewno bez trudny się tam dostaniecie. A później? Dalej w miasto.
- Szlak pijalni wódki i piwa
Myślę, że nie znajdziecie tego “pieszego” szlaku w oficjalnym przewodniku Warszawy. Jest to szlak kilkunastu pijalni wódeczki, który rozpoczyna się na początku ulicy Nowy Świat zaraz obok Palmy i wiedzie aż do Multimedialnego Parku Fontann. Na tym odcinku znajduje się mnóstwo ciekawych barów, które należy odwiedzić przynajmniej na jednego “shota”, czyli kolejkę. Tylko prawdziwi twardziele przejdą całą drogę 😉
- Muzeum Powstania Warszawskiego
Jak układałem tę listę, chciałem ominąć opisywania kulturalnych lub historycznych obiektów, ponieważ znajdziecie je w każdym przewodniku. Mimo to uznałem, że z uwagi na atrakcyjność tego miejsca i wrażenie jakie na mnie wywarło musi znaleźć się w tym plebiscycie. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy ulicy Grzybowskiej.
Obiekt opisuje walkę i codzienność powstania. W tym miejscu znajdziecie blisko trzydzieści tysięcy eksponatów związanych z tym historycznym wydarzeniem. Przez pierwsze dziesięć lat, od 2005 roku to Muzeum odwiedziło około 5 mln osób. Muzeum jest bardzo nowoczesne, dzięki czemu nawet najmłodsi będą zainteresowani penetrowaniem ciekawych eksponatów.