Gdańsk należy do najstarszych polskich miast, o ponad tysiącletniej tradycji, z jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Liczne zabytki, ciekawa historia oraz dogodne położenie nad Morzem Bałtyckim powodują, że nie tylko mieszkańcy Gdańska uważają, że to najpiękniejsze i najciekawsze miasto w Polsce. Mówiąc o Gdańsku, zawsze dodaję, że należy spędzić w nim kilka dni, gdyż weekend to może być za mało. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku? Poniżej opiszę wam kilka propozycji spędzenia wolnego czasu.
- Muzeum Bursztynu
Gdańsk nazywany jest Światową Stolicą Bursztynu. Największe na świecie targi bursztynu Amberif co roku przyciągają do miasta tysiące kupców z całego świata. W zeszłym roku udało mi się uczestniczyć w targach. Uwierzcie mi, wrażenia są nie do opisania. Aby poznać historię bursztynu, sposoby jego obrabiania oraz zastosowanie, należy odwiedzić Muzeum Bursztynu. Zobaczyć można w nim prehistoryczną faunę i florę zamkniętą w bursztynie, jak i niesamowite przedmioty wykonane z tego materiału.
- Fontanna Neptuna w Gdańsku
Ten 650-kilogramowy posąg można uznać za najbardziej charakterystyczną wizytówkę Gdańska.
Fontanna została umiejscowiona w bardzo reprezentacyjnej części miasta i od 1633 roku stanowi źródło kolejnych legend. Najciekawsza jest chyba ta, która tłumaczy powstanie słynnej gdańskiej nalewki o nazwie Goldwasser. Według słynnej legendy, „Neptuna oburzyło marnotrawstwo, którym wykazują się osoby wrzucające monety do studni. Uderzył trójzębem z wielką siłą w wodę i rozbił monety w drobne złote płatki, które zanurzone są w ziołowym likierze Goldwasser.”
- Ratusz Głównego Miasta
Piękny ratusz jest jednym z bardziej charakterystycznych budynków Gdańska. Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą aż z XIV wieku. W następnych okresach był on jednak wielokrotnie rozbudowywany, a efektem jest piękna gotycko-renesansowa budowla. Większość osób uwiecznia budynek na fotografiach, a niewielu zagląda do przepięknego środka, przez co jest to jeden z bardziej niedocenianych zabytków w Gdańsku. Sam zrobiłem świetne zdjęcia, które mają odpowiednie miejsce w albumie.
- Brama Żuraw w Gdańsku
Gdyby spytać turystę z zagranicy, z czym kojarzy się mu Gdańsk, prawdopodobnie w pierwszej kolejności wymieni słynnego Żurawia. Jest on nie tylko jednym z symboli miasta, ale i Polski. Ten największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy zbudowano w latach 1442-1444. Spełniał on dwie ważne funkcje – służył do stawiania masztów i przeładunku towarów, a jednocześnie był bramą miejską.
Wizyta w Żurawiu to świetna okazja, aby poczuć atmosferę dawnych portów. Klimatyczny środek, zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy, sporo informacji na temat historii Żurawia, Gdańska oraz handlu w tym mieście, do tego wszystkiego ciekawa panorama na Motławę. Trzeba tu koniecznie wstąpić.
- Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte
Chociaż obecnie wielu historyków uważa, że druga wojna światowa rozpoczęła się od ataku bombowego na Wieluń, to symbolem wydarzenia są: ostrzał polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. Był to też jeden z powodów, dla którego w tym mieście powstało Muzeum II Wojny Światowej.
Muzeum w nowoczesnym stylu oraz za pomocą bardzo ciekawych ekspozycji przedstawia historie Polski i innych krajów w czasie wojny. Wystawa nie ogranicza się tylko do lat 1939-1945, ale daje możliwość poznania genezy wybuchu wojny i podziału, który po niej nastąpił. Jeśli interesujesz się historią lub chcesz poznać bardziej szczegółowo sytuację Polski w czasach zaborów i wojny-koniecznie musisz zwiedzić to miejsce.
Jeśli mowa o Gdańsku to nie może zabraknąć kilka słów o plażach. Gdańsk ma najpiękniejsze plaże. Najpopularniejszą z nich jest położona na granicy z Sopotem plaża w Jelitkowie. Jest to jedna z najpiękniejszych, szerokich plaż na wybrzeżu. Charakteryzuje się drobnym, złocistym piaskiem, a wzdłuż niej biegnie ścieżka rowerowa oraz deptak.
Do popularnych plaż należy także położona za Westerplatte plaża na Stogach.